Program

Pobierz program w formacie PDF
Piątek, 20 września 2019 roku
09.00–09.50
Sesja 1. Reumatoidalne zapalenie stawów
Przewodniczący: Marek Brzosko, Sławomir Jeka, Włodzimierz Samborski
    09.00–09.15Postępowanie przedoperacyjne u chorych na reumatoidalne zapalenie stawów leczonych immunosupresyjnie
    Marek Brzosko
    09.15–09.30Optymalizacja leczenia biologicznego w RZS zgodnie z treścią Programu Lekowego
    Sławomir Jeka
    09.30–09.45Pacjent z MIZS kończy 18 lat — czy można rozpoznać RZS?
    Violetta Opoka-Winiarska
    09.45–09.50Dyskusja
    09.50–10.40
    Sesja 2. Spondyloartropatie zapalne
    Przewodniczący: Mariusz Korkosz, Violetta Opoka-Winiarska, Piotr Wiland
      09.50–10.05Zmniejszenie dawki lub zwiększenie odstępu w podawaniu leków biologicznych u chorych na zapalne spondyloartropatie
      Piotr Wiland
      10.05–10.20Łuszczycowe zapalenie stawów — czy można uwolnić pacjenta od niesprawności
      Włodzimierz Samborski
      10.20–10.35Czy możliwe jest wykorzystanie badań genetycznych w rozpoznawaniu, prognozowaniu przebiegu i odpowiedzi na leczenie w osiowej spondyloartropatii
      Mariusz Korkosz
      10.35–10.40Dyskusja
      10.40–11.00Przerwa na kawę
      11.00–12.10
      Ceremonia Otwarcia Krajowych Spotkań Reumatologicznych
        11.00–11.10Przywitanie zaproszonych gości i uczestników
        11.10–11.15Wystąpienie Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego
        11.15–11.20Wystąpienie Prezesa i Prezesa Elekta Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego
        11.20–11.40Wystąpienia Zaproszonych Gości
        11.40–11.50Wręczenie dyplomów za najlepiej zdany Państwowy Egzamin Specjalizacyjny w dziedzinie reumatologii
        11.50–12.10Wykład inauguracyjny. Zmieniające się oblicza reumatologii
        Eugeniusz Kucharz
        12.10–12.15Przerwa
        12.15–13.20
        Sesja 3. Toczeń rumieniowaty układowy i inne wybrane układowe choroby tkanki łącznej
        Przewodniczący: Otylia Kowal-Bielecka, Maria Majdan, Lidia Rutkowska-Sak
          12.15–12.30Ukierunkowane narządowo zalecenia postępowania w toczniu rumieniowatym układowym — aktualizacja EULAR 2019
          Maria Majdan
          12.30–12.45Postępy w leczeniu twardziny układowej

          Grant firmy Boehringer Ingelheim


          Otylia Kowal-Bielecka
          12.45–13.00Zespół Stilla na podstawie własnych obserwacji
          Małgorzata Wisłowska
          13.00–13.15Glikokortykosteroidy w leczeniu układowych chorób tkanki łącznej
          Maria Rell-Bakalarska
          13.15–13.20Dyskusja
          13.20–14.00Lunch
          14.00–14.50
          Sesja satelitarna firmy Roche. Jak lek RoActemra zmienił leczenie chorób autoimmunologicznych w ciągu 10 lat?

          Przeszłość „10 lat doświadczeń”
          Sławomir Jeka 

          Teraźniejszość „Czy po 10 latach wiemy już wszystko?”
          Mariusz Korkosz

          Przyszłość „Odpowiedni lek, odpowiedni pacjent, odpowiedni czas — spersonalizowana terapia w RZS
          Przemysław Kotyla

          Podsumowanie i zamknięcie sesji
          Marek Brzosko

            14.50–16.10
            Sesja 4. Choroba zwyrodnieniowa stawów
            Przewodniczący: Eugeniusz Kucharz, Bożena Targońska-Stępniak, Małgorzata Wisłowska
              14.50–15.05Optymalizacja leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów — czy jest możliwa?
              Piotr Ligocki
              15.05–15.20Przegląd aktualnych zaleceń leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów
              Bożena Targońska-Stępniak
              15.20–15.35Leczenie dostawowe choroby zwyrodnieniowej stawów
              Wojciech Romanowski
              15.35–15.50Skuteczność kliniczna krystalicznego siarczanu glukozaminy w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego — najnowsze doniesienia
              Eugeniusz Kucharz
              15.50–16.05Nowa opcja terapeutyczna w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów
              Włodzimierz Samborski
              16.05–16.10Dyskusja
              16.10–16.40
              Sesja satelitarna firmy Novartis. Blokada IL-17 — jako mechanizm przywrócenia sprawności pacjentom z PSA oraz z AS
              Przewodniczący: Mariusz Korkosz
                16.10–16.20HOT NEWs: Cosentyx w leczeniu osiowej postaci ŁZS — wyniki badania MAXIMISE
                Sławomir Jeka
                16.20–16.30Praktyka kliniczna a wyniki badań naukowych — czy możemy pacjenta z ŁZS uwolnić od głównych objawów choroby?
                Bogdan Batko
                16.30–16.40Sprawność pacjenta z ZZSK — jak osiągnąć dziś i utrzymać jutro? — doświadczenia kliniczne z lekiem Cosentyx
                Jerzy Świerkot
                16.40–17.05Przerwa na kawę
                17.05–17.40
                Sesja 5. Reumatyzm tkanek miękkich
                Przewodniczący: Anna Kuryliszyn-Moskal, Włodzimierz Samborski
                  17.05–17.20Zastosowanie termoterapii w chorobach układu ruchu
                  Włodzimierz Samborski
                  17.20–17.35Reumatyzm tkanek miękkich — wybrane problemy terapeutyczne
                  Piotr Kalmus
                  17.35–17.40Dyskusja
                  17.40–18.00Sesja satelitarna firmy Teva. Druga strona MEDALu czy renesans koksybów?
                  Przemysław Kotyla
                  18.00–18.50
                  Sesja 6. Zapalenia stawów w przebiegu chorób infekcyjnych
                  Przewodniczący: Brygida Kwiatkowska, Hanna Przepiera-Będzak, Zbigniew Zdrojewski
                    18.00–18.15Zapalenie stawów w przebiegu boreliozy
                    Zbigniew Zdrojewski
                    18.15–18.30Kwalifikacja do leczenia immunosupresyjnego i terapii innowacyjnych chorych z infekcją HCV i HBS oraz z chorobami limfoproliferacyjnymi
                    Brygida Kwiatkowska
                    18.30–18.45Zapalenia stawów w przebiegu zakażenia HIV
                    Hanna Przepiera-Będzak
                    18.45–18.50Dyskusja
                    Sobota, 21 września 2019 roku
                    09.00–09.35
                    Sesja 7. Standardy i rekomendacje diagnostyki i leczenia chorób reumatycznych u dzieci
                    Przewodniczący: Elżbieta Smolewska, Zbigniew Żuber
                      09.00–09.15Rekomendacje ACR 2019 leczenia młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów
                      Elżbieta Smolewska
                      09.15–09.30Powikłania MIZS problem na całe życie
                      Zbigniew Żuber
                      09.30–09.35Dyskusja
                      09.35–10.05
                      Sesja satelitarna firmy MSD. Nowe doniesienia, powracające problemy i propozycje postepowania w reumatologii

                      09.35–09.50 Współczesne metody służące porównaniu skuteczności leczenia biologicznego w ŁZS
                      Marek Brzosko

                      09.50–10.05 Spondyloartropatie i powszechnie występujące objawy pozastawowe w codziennej praktyce klinicznej — propozycja postępowania
                      Sławomir Jeka

                        10.05–10.55
                        Sesja 8. Krystalopatie
                        Przewodniczący: Przemysław Kotyla, Jerzy Świerkot
                          10.05–10.20Dna moczanowa — nowe oblicze starej choroby
                          Przemysław Kotyla
                          10.20–10.35Diagnostyka i leczenie dny rzekomej (chondrokalcynozy)
                          Anna Kotulska–Kucharz
                          10.35–10.50Wykład sponsorowany firmy KRKA. Dna moczanowa — nowoczesna strategia leczenia ukierunkowana na cel
                          Ewa Stanisławska-Biernat
                          10.50–10.55Dyskusja
                          10.55–11.05Przerwa na kawę
                          11.05–11.55
                          Sesja 9. Zespoły paranowotworowe w reumatologii
                          Przewodniczący: Piotr Głuszko, Marzena Olesińska
                            11.05–11.20Zespoły paranowotworowe w materiale Kliniki Reumatologii NIGRR
                            Piotr Głuszko, Krzysztof Bonek
                            11.20–11.35Paranowotworowe zespoły reumatyczne
                            Marzena Olesińska
                            11.35–11.50Zespoły paraneoplazmatyczne — czy naprawdę sprawiają trudności diagnostyczne
                            Jerzy Świerkot
                            11.50–11.55Dyskusja
                            11.55–12.15Sesja satelitarna firmy UCB. Leczenie Certolizumabem Pegol chorób zapalnych stawów z uwzględnieniem wybranych sytuacji klinicznych u kobiet w okresie rozrodczym
                            Maria Majdan
                            12.15–13.30
                            Sesja 10. Leki biopodobne i terapie innowacyjne w reumatologii
                            Przewodniczący: Marek Brzosko, Sławomir Jeka, Włodzimierz Samborski
                              12.15–12.45Sesja satelitarna firmy Pfizer. Jak innowacja zmienia praktykę kliniczną w leczeniu RZS

                              Zmiany w programie lekowym B.33, leczenie RZS
                              Marcin Stajszczyk

                              Wybór optymalnej sekwencji leczenia pacjentów z RZS — doświadczenia własne
                              Bogdan Batko

                              12.45–13.15Sesja satelitarna firmy Sandoz. Dobór leku anty-TNF u pacjentów z chorobami reumatycznymi. Wytyczne i praktyka
                              Jerzy Świerkot
                              13.15–13.30Sesja satelitarna firmy Eli Lilly. Olumiant w programie lekowym
                              Sławomir Jeka
                              13.30–14.30
                              Sesja 11. Prezentacja doniesień naukowych
                              Przewodniczący: Stanisław Sierakowski, Eugeniusz Kucharz
                                13.30–13.40Metylacja promotora genu deiminazy peptydyloargininowej typ-4: bardzo wczesny regulator aktywności reumatoidalnego zapalenia stawów
                                Bogdan Kolarz
                                13.40–13.50Częstość występowania wieloautoimmunogenności (polyautoimmunity) u pacjentów z toczniem rumieniowatym układowym i jej wpływ na stopień uszkodzenia narządowego
                                Agata Matusiewicz
                                13.50–14.00Uromodulina w surowicy i NGAL w moczu — jako markery wczesnego uszkodzenia nerek i aktywności choroby w toczniu rumieniowatym układowym
                                Piotr Dąbrowski
                                14.00–14.10Częstość występowania chłoniaków w przebiegu pierwotnego zespołu sjögrena w populacji dolnośląskiej
                                Agata Sebastian
                                14.10–14.20Zależności pomiędzy hematologicznymi parametrami stanu zapalnego oraz klinicznymi, laboratoryjnymi i utrasonograficznymi wskaźnikami aktywności choroby u chorych na reumatoidalne zapalenie stawów
                                Robert Zwolak
                                14.20–14.30Charakterystyka obrazu klinicznego chorób tkanki łącznej u pacjentek z obecnymi przeciwciałami anty-SSA, których dzieci mają stwierdzony wrodzony blok serca
                                Małgorzata Gryka-Marton
                                14.30–15.20
                                Sesja plakatowa — hall plakatowy

                                Przewodniczący: Irena  Fiedorowicz-Fabrycy, Irena Zimmermann-Górska, Jacek Pazdur

                                  14.30–15.00Lunch
                                  15.00–15.20Sesja satelitarna firmy MEDAC. Metotreksat 2019 — co nowego?
                                  Jerzy Świerkot
                                  15.20–17.40
                                  Sesja 12. Diagnostyka obrazowa w chorobach reumatycznych

                                  Sesja pod patronatem firmy Abbvie

                                    15.20–16.25Część I — USG

                                    Przewodniczący: Sławomir Jeka, Małgorzata Serafin-Król

                                    15.20–15.30 Ocena unaczynienia tkanek w chorobach zapalnych i niezapalnych — możliwości diagnostyczne badania ultrasonograficznego dzisiaj i dalsze perspektywy
                                    Małgorzata Serafin-Król

                                    15.30–15.40 Ocena ilościowa aktywności zapalenia w badaniu USG-Doppler
                                    Artur Bachta, Piotr Geisler

                                    15.40–15.50 Badanie USG tętnic w świetle najnowszych rekomendacji EU-LAR
                                    Aleksandra Juszkiewicz

                                    15.50–16.00 Ultrasonografia stawów przedniej powierzchni klatki piersiowej
                                    Jacek Fliciński

                                    16.00–16.10 Ultrasonografia w diagnostyce wybranych zmian w obrębie pochewki ścięgna
                                    Maciej Lewicki

                                    16.10–16.20 Rola badania usg narządu ruchu u osób otyłych ze spondyloartropatią
                                    Renata Sokolik

                                    16.20–16.25 Dyskusja

                                    16.25–16.40Przerwa na kawę
                                    16.40–17.05Część II — MRI

                                    Przewodniczący: Wadim Wojciechowski

                                    16.40–16.50 Podawać kontrast albo nie podawać w badaniu MR stawów? Oto jest pytanie!
                                    Wadim Wojciechowski

                                    16.50–17.00 MRI w grze o tron metod obrazowania w reumatologii
                                    Rafał Wojciechowski

                                    17.00–17.05 Dyskusja

                                    17.05–17.40Część III — Kapilaroskopia

                                    Przewodniczący: Anna Kuryliszyn-Moskal, Ewa Wielosz

                                    17.05–17.20 Badanie kapilaroskopowe nową perspektywą w diagnostyce chorób reumatycznych
                                    Anna Kuryliszyn-Moskal

                                    17.20–17.35 Przydatność kapilaroskopii w chorobach "spektrum" twardziny — przegląd piśmiennictwa
                                    Ewa Wielosz

                                    17.35–17.40 Dyskusja

                                    17.40–17.45Zakończenie konferencji
                                    Marek Brzosko, Sławomir Jeka, Włodzimierz Samborski
                                    Piątek, 20 września 2019 roku
                                    09.00–09.50
                                    Sesja 1. Reumatoidalne zapalenie stawów
                                    Przewodniczący: Marek Brzosko, Sławomir Jeka, Włodzimierz Samborski
                                      09.00–09.15
                                      Postępowanie przedoperacyjne u chorych na reumatoidalne zapalenie stawów leczonych immunosupresyjnie
                                      Marek Brzosko
                                      09.15–09.30
                                      Optymalizacja leczenia biologicznego w RZS zgodnie z treścią Programu Lekowego
                                      Sławomir Jeka
                                      09.30–09.45
                                      Pacjent z MIZS kończy 18 lat — czy można rozpoznać RZS?
                                      Violetta Opoka-Winiarska
                                      09.45–09.50
                                      Dyskusja
                                      09.50–10.40
                                      Sesja 2. Spondyloartropatie zapalne
                                      Przewodniczący: Mariusz Korkosz, Violetta Opoka-Winiarska, Piotr Wiland
                                        09.50–10.05
                                        Zmniejszenie dawki lub zwiększenie odstępu w podawaniu leków biologicznych u chorych na zapalne spondyloartropatie
                                        Piotr Wiland
                                        10.05–10.20
                                        Łuszczycowe zapalenie stawów — czy można uwolnić pacjenta od niesprawności
                                        Włodzimierz Samborski
                                        10.20–10.35
                                        Czy możliwe jest wykorzystanie badań genetycznych w rozpoznawaniu, prognozowaniu przebiegu i odpowiedzi na leczenie w osiowej spondyloartropatii
                                        Mariusz Korkosz
                                        10.35–10.40
                                        Dyskusja
                                        10.40–11.00
                                        Przerwa na kawę
                                        11.00–12.10
                                        Ceremonia Otwarcia Krajowych Spotkań Reumatologicznych
                                          11.00–11.10
                                          Przywitanie zaproszonych gości i uczestników
                                          11.10–11.15
                                          Wystąpienie Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego
                                          11.15–11.20
                                          Wystąpienie Prezesa i Prezesa Elekta Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego
                                          11.20–11.40
                                          Wystąpienia Zaproszonych Gości
                                          11.40–11.50
                                          Wręczenie dyplomów za najlepiej zdany Państwowy Egzamin Specjalizacyjny w dziedzinie reumatologii
                                          11.50–12.10
                                          Wykład inauguracyjny. Zmieniające się oblicza reumatologii
                                          Eugeniusz Kucharz
                                          12.10–12.15
                                          Przerwa
                                          12.15–13.20
                                          Sesja 3. Toczeń rumieniowaty układowy i inne wybrane układowe choroby tkanki łącznej
                                          Przewodniczący: Otylia Kowal-Bielecka, Maria Majdan, Lidia Rutkowska-Sak
                                            12.15–12.30
                                            Ukierunkowane narządowo zalecenia postępowania w toczniu rumieniowatym układowym — aktualizacja EULAR 2019
                                            Maria Majdan
                                            12.30–12.45
                                            Postępy w leczeniu twardziny układowej

                                            Grant firmy Boehringer Ingelheim


                                            Otylia Kowal-Bielecka
                                            12.45–13.00
                                            Zespół Stilla na podstawie własnych obserwacji
                                            Małgorzata Wisłowska
                                            13.00–13.15
                                            Glikokortykosteroidy w leczeniu układowych chorób tkanki łącznej
                                            Maria Rell-Bakalarska
                                            13.15–13.20
                                            Dyskusja
                                            13.20–14.00
                                            Lunch
                                            14.00–14.50
                                            Sesja satelitarna firmy Roche. Jak lek RoActemra zmienił leczenie chorób autoimmunologicznych w ciągu 10 lat?

                                            Przeszłość „10 lat doświadczeń”
                                            Sławomir Jeka 

                                            Teraźniejszość „Czy po 10 latach wiemy już wszystko?”
                                            Mariusz Korkosz

                                            Przyszłość „Odpowiedni lek, odpowiedni pacjent, odpowiedni czas — spersonalizowana terapia w RZS
                                            Przemysław Kotyla

                                            Podsumowanie i zamknięcie sesji
                                            Marek Brzosko

                                              14.50–16.10
                                              Sesja 4. Choroba zwyrodnieniowa stawów
                                              Przewodniczący: Eugeniusz Kucharz, Bożena Targońska-Stępniak, Małgorzata Wisłowska
                                                14.50–15.05
                                                Optymalizacja leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów — czy jest możliwa?
                                                Piotr Ligocki
                                                15.05–15.20
                                                Przegląd aktualnych zaleceń leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów
                                                Bożena Targońska-Stępniak
                                                15.20–15.35
                                                Leczenie dostawowe choroby zwyrodnieniowej stawów
                                                Wojciech Romanowski
                                                15.35–15.50
                                                Skuteczność kliniczna krystalicznego siarczanu glukozaminy w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego — najnowsze doniesienia
                                                Eugeniusz Kucharz
                                                15.50–16.05
                                                Nowa opcja terapeutyczna w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów
                                                Włodzimierz Samborski
                                                16.05–16.10
                                                Dyskusja
                                                16.10–16.40
                                                Sesja satelitarna firmy Novartis. Blokada IL-17 — jako mechanizm przywrócenia sprawności pacjentom z PSA oraz z AS
                                                Przewodniczący: Mariusz Korkosz
                                                  16.10–16.20
                                                  HOT NEWs: Cosentyx w leczeniu osiowej postaci ŁZS — wyniki badania MAXIMISE
                                                  Sławomir Jeka
                                                  16.20–16.30
                                                  Praktyka kliniczna a wyniki badań naukowych — czy możemy pacjenta z ŁZS uwolnić od głównych objawów choroby?
                                                  Bogdan Batko
                                                  16.30–16.40
                                                  Sprawność pacjenta z ZZSK — jak osiągnąć dziś i utrzymać jutro? — doświadczenia kliniczne z lekiem Cosentyx
                                                  Jerzy Świerkot
                                                  16.40–17.05
                                                  Przerwa na kawę
                                                  17.05–17.40
                                                  Sesja 5. Reumatyzm tkanek miękkich
                                                  Przewodniczący: Anna Kuryliszyn-Moskal, Włodzimierz Samborski
                                                    17.05–17.20
                                                    Zastosowanie termoterapii w chorobach układu ruchu
                                                    Włodzimierz Samborski
                                                    17.20–17.35
                                                    Reumatyzm tkanek miękkich — wybrane problemy terapeutyczne
                                                    Piotr Kalmus
                                                    17.35–17.40
                                                    Dyskusja
                                                    17.40–18.00
                                                    Sesja satelitarna firmy Teva. Druga strona MEDALu czy renesans koksybów?
                                                    Przemysław Kotyla
                                                    18.00–18.50
                                                    Sesja 6. Zapalenia stawów w przebiegu chorób infekcyjnych
                                                    Przewodniczący: Brygida Kwiatkowska, Hanna Przepiera-Będzak, Zbigniew Zdrojewski
                                                      18.00–18.15
                                                      Zapalenie stawów w przebiegu boreliozy
                                                      Zbigniew Zdrojewski
                                                      18.15–18.30
                                                      Kwalifikacja do leczenia immunosupresyjnego i terapii innowacyjnych chorych z infekcją HCV i HBS oraz z chorobami limfoproliferacyjnymi
                                                      Brygida Kwiatkowska
                                                      18.30–18.45
                                                      Zapalenia stawów w przebiegu zakażenia HIV
                                                      Hanna Przepiera-Będzak
                                                      18.45–18.50
                                                      Dyskusja
                                                      Sobota, 21 września 2019 roku
                                                      09.00–09.35
                                                      Sesja 7. Standardy i rekomendacje diagnostyki i leczenia chorób reumatycznych u dzieci
                                                      Przewodniczący: Elżbieta Smolewska, Zbigniew Żuber
                                                        09.00–09.15
                                                        Rekomendacje ACR 2019 leczenia młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów
                                                        Elżbieta Smolewska
                                                        09.15–09.30
                                                        Powikłania MIZS problem na całe życie
                                                        Zbigniew Żuber
                                                        09.30–09.35
                                                        Dyskusja
                                                        09.35–10.05
                                                        Sesja satelitarna firmy MSD. Nowe doniesienia, powracające problemy i propozycje postepowania w reumatologii

                                                        09.35–09.50 Współczesne metody służące porównaniu skuteczności leczenia biologicznego w ŁZS
                                                        Marek Brzosko

                                                        09.50–10.05 Spondyloartropatie i powszechnie występujące objawy pozastawowe w codziennej praktyce klinicznej — propozycja postępowania
                                                        Sławomir Jeka

                                                          10.05–10.55
                                                          Sesja 8. Krystalopatie
                                                          Przewodniczący: Przemysław Kotyla, Jerzy Świerkot
                                                            10.05–10.20
                                                            Dna moczanowa — nowe oblicze starej choroby
                                                            Przemysław Kotyla
                                                            10.20–10.35
                                                            Diagnostyka i leczenie dny rzekomej (chondrokalcynozy)
                                                            Anna Kotulska–Kucharz
                                                            10.35–10.50
                                                            Wykład sponsorowany firmy KRKA. Dna moczanowa — nowoczesna strategia leczenia ukierunkowana na cel
                                                            Ewa Stanisławska-Biernat
                                                            10.50–10.55
                                                            Dyskusja
                                                            10.55–11.05
                                                            Przerwa na kawę
                                                            11.05–11.55
                                                            Sesja 9. Zespoły paranowotworowe w reumatologii
                                                            Przewodniczący: Piotr Głuszko, Marzena Olesińska
                                                              11.05–11.20
                                                              Zespoły paranowotworowe w materiale Kliniki Reumatologii NIGRR
                                                              Piotr Głuszko, Krzysztof Bonek
                                                              11.20–11.35
                                                              Paranowotworowe zespoły reumatyczne
                                                              Marzena Olesińska
                                                              11.35–11.50
                                                              Zespoły paraneoplazmatyczne — czy naprawdę sprawiają trudności diagnostyczne
                                                              Jerzy Świerkot
                                                              11.50–11.55
                                                              Dyskusja
                                                              11.55–12.15
                                                              Sesja satelitarna firmy UCB. Leczenie Certolizumabem Pegol chorób zapalnych stawów z uwzględnieniem wybranych sytuacji klinicznych u kobiet w okresie rozrodczym
                                                              Maria Majdan
                                                              12.15–13.30
                                                              Sesja 10. Leki biopodobne i terapie innowacyjne w reumatologii
                                                              Przewodniczący: Marek Brzosko, Sławomir Jeka, Włodzimierz Samborski
                                                                12.15–12.45
                                                                Sesja satelitarna firmy Pfizer. Jak innowacja zmienia praktykę kliniczną w leczeniu RZS

                                                                Zmiany w programie lekowym B.33, leczenie RZS
                                                                Marcin Stajszczyk

                                                                Wybór optymalnej sekwencji leczenia pacjentów z RZS — doświadczenia własne
                                                                Bogdan Batko

                                                                12.45–13.15
                                                                Sesja satelitarna firmy Sandoz. Dobór leku anty-TNF u pacjentów z chorobami reumatycznymi. Wytyczne i praktyka
                                                                Jerzy Świerkot
                                                                13.15–13.30
                                                                Sesja satelitarna firmy Eli Lilly. Olumiant w programie lekowym
                                                                Sławomir Jeka
                                                                13.30–14.30
                                                                Sesja 11. Prezentacja doniesień naukowych
                                                                Przewodniczący: Stanisław Sierakowski, Eugeniusz Kucharz
                                                                  13.30–13.40
                                                                  Metylacja promotora genu deiminazy peptydyloargininowej typ-4: bardzo wczesny regulator aktywności reumatoidalnego zapalenia stawów
                                                                  Bogdan Kolarz
                                                                  13.40–13.50
                                                                  Częstość występowania wieloautoimmunogenności (polyautoimmunity) u pacjentów z toczniem rumieniowatym układowym i jej wpływ na stopień uszkodzenia narządowego
                                                                  Agata Matusiewicz
                                                                  13.50–14.00
                                                                  Uromodulina w surowicy i NGAL w moczu — jako markery wczesnego uszkodzenia nerek i aktywności choroby w toczniu rumieniowatym układowym
                                                                  Piotr Dąbrowski
                                                                  14.00–14.10
                                                                  Częstość występowania chłoniaków w przebiegu pierwotnego zespołu sjögrena w populacji dolnośląskiej
                                                                  Agata Sebastian
                                                                  14.10–14.20
                                                                  Zależności pomiędzy hematologicznymi parametrami stanu zapalnego oraz klinicznymi, laboratoryjnymi i utrasonograficznymi wskaźnikami aktywności choroby u chorych na reumatoidalne zapalenie stawów
                                                                  Robert Zwolak
                                                                  14.20–14.30
                                                                  Charakterystyka obrazu klinicznego chorób tkanki łącznej u pacjentek z obecnymi przeciwciałami anty-SSA, których dzieci mają stwierdzony wrodzony blok serca
                                                                  Małgorzata Gryka-Marton
                                                                  14.30–15.20
                                                                  Sesja plakatowa — hall plakatowy

                                                                  Przewodniczący: Irena  Fiedorowicz-Fabrycy, Irena Zimmermann-Górska, Jacek Pazdur

                                                                    14.30–15.00
                                                                    Lunch
                                                                    15.00–15.20
                                                                    Sesja satelitarna firmy MEDAC. Metotreksat 2019 — co nowego?
                                                                    Jerzy Świerkot
                                                                    15.20–17.40
                                                                    Sesja 12. Diagnostyka obrazowa w chorobach reumatycznych

                                                                    Sesja pod patronatem firmy Abbvie

                                                                      15.20–16.25
                                                                      Część I — USG

                                                                      Przewodniczący: Sławomir Jeka, Małgorzata Serafin-Król

                                                                      15.20–15.30 Ocena unaczynienia tkanek w chorobach zapalnych i niezapalnych — możliwości diagnostyczne badania ultrasonograficznego dzisiaj i dalsze perspektywy
                                                                      Małgorzata Serafin-Król

                                                                      15.30–15.40 Ocena ilościowa aktywności zapalenia w badaniu USG-Doppler
                                                                      Artur Bachta, Piotr Geisler

                                                                      15.40–15.50 Badanie USG tętnic w świetle najnowszych rekomendacji EU-LAR
                                                                      Aleksandra Juszkiewicz

                                                                      15.50–16.00 Ultrasonografia stawów przedniej powierzchni klatki piersiowej
                                                                      Jacek Fliciński

                                                                      16.00–16.10 Ultrasonografia w diagnostyce wybranych zmian w obrębie pochewki ścięgna
                                                                      Maciej Lewicki

                                                                      16.10–16.20 Rola badania usg narządu ruchu u osób otyłych ze spondyloartropatią
                                                                      Renata Sokolik

                                                                      16.20–16.25 Dyskusja

                                                                      16.25–16.40
                                                                      Przerwa na kawę
                                                                      16.40–17.05
                                                                      Część II — MRI

                                                                      Przewodniczący: Wadim Wojciechowski

                                                                      16.40–16.50 Podawać kontrast albo nie podawać w badaniu MR stawów? Oto jest pytanie!
                                                                      Wadim Wojciechowski

                                                                      16.50–17.00 MRI w grze o tron metod obrazowania w reumatologii
                                                                      Rafał Wojciechowski

                                                                      17.00–17.05 Dyskusja

                                                                      17.05–17.40
                                                                      Część III — Kapilaroskopia

                                                                      Przewodniczący: Anna Kuryliszyn-Moskal, Ewa Wielosz

                                                                      17.05–17.20 Badanie kapilaroskopowe nową perspektywą w diagnostyce chorób reumatycznych
                                                                      Anna Kuryliszyn-Moskal

                                                                      17.20–17.35 Przydatność kapilaroskopii w chorobach "spektrum" twardziny — przegląd piśmiennictwa
                                                                      Ewa Wielosz

                                                                      17.35–17.40 Dyskusja

                                                                      17.40–17.45
                                                                      Zakończenie konferencji
                                                                      Marek Brzosko, Sławomir Jeka, Włodzimierz Samborski

                                                                      Biuro organizacyjne:

                                                                      Patronat medialny:

                                                                      Partner:

                                                                      Via Medica
                                                                      Via Medica

                                                                      Strony konferencji Grupy Via Medica wykorzystują pliki cookies. Opcje dotyczące cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki internetowej.
                                                                      Korzystanie z niniejszej strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci komputera. Czym są i do czego służą pliki cookie możesz dowiedzieć się na stronie www.wszystkoociasteczkach.pl